Elektrik Arızaları Neden Olur?

Elektrik arızaları hiç beklenmeyen durumlarda meydana gelebilmektedir. Arızalar düzgün tespit edilmediği taktirde can güvenliği riske girmektedir. Bu tür durumlarda yapmanız gereken güvenilir elektrikçi çağırmanız gerekmektedir. Bölgenizde acil elektrikçi hizmeti veren firmaya ulaşım sağlayarak durum tespiti yaptırmanız gerekmektedir.

Evlerde Meydana Gelen Elektrik Arızaları Nelerdir?

  1. Sigorta Atması: Priz ve ampullerde elektriğin fazla yüklenme sonucunda sigorta atması meydana gelmektedir. Evlerde genellikle bu durum meydana gelmektedir. Ev veya işyeri ortamı içerisinde yetersiz sigortaya sahip olunması da sürekli elektriğin atmasına neden olmaktadır. Bu tür durumlarda sigorta değişimi sağlanarak çözüm sağlanabilir. En yakın elektrikçi ara yaparak ortamda problemi gidererek güvenli bir şekilde aletlerinizi kullanabilirsiniz.
  2. Ampul Arızası: Ampul aydınlatma araçları belirli dönemler için ömrü bulunmaktadır. Uzun süre kullanım sonrasında aşırı ısınma sağlayarak kendini deforme etmektedir. Ampul gibi aydınlatma araçlarının güvenli bir şekilde takılması gerekmektedir. Ayrıca kaliteli ampulünüz bulunmuyorsa elektrikçi temin ederek taktırabilirsiniz. Olası elektrik kaçağı gibi problemlerin de tespiti sağlanarak güvenli şekilde teslim edilmesi sağlanmalıdır.
  3. Priz Arızaları: Priz arızalarında soketlerde sorun olması tahrip olma veya aşırı güç yüklenme sorununda çıkmaktadır. Özellikle priz içerisinde ses çıkması ve cızırtı yapma gibi sorunlar bulunuyorsa uzak durulması gerekmektedir. Bu tür problemlerde ekipmansız iş yapmak can güvenliğini riske atacaktır. Elektrikçi çağır alanından sağlayarak durum tespiti yapılıp yeni sistemle priz döşemesi sağlanacaktır.
  4. Kalitesiz Ürünler Kullanılması: Üçlü veya daha fazla olacak şekilde prizlere günümüzde oldukça ihtiyaç duyarız. Ancak bu tür prizlerin kalite farkları bulunmaktadır. Genellikle yaşanan şikayetlerde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı gibi alanlarda kullanılan prizlerin güç yetersizliğinden dolayı çalıştırmamakta ve cihaza da zarar vermektedir. Televizyonlarda da gözüken bu olayda anakartın yanmasına neden olmaktadır. Çoklayıcı prizlerin akım korumalı ve yeni nesil teknolojilerle üretilmesi gerekmektedir. Bu tür işlemler için de profesyonel elektrik ustası tarafından verilen ürünler tercih edilmektedir. Elektrikçi çağırmanız için telefon numarası üzerinden iletişime geçerek güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.
  5. Yanık Konusu: Prize elektrikli alet taktığınızda yanık kokusu geliyorsa yapmanız gereken evin sigortasını indirmeniz gerekmektedir. Bu tür durumlarda Nöbetçi elektrikçi çağırmasını sağlayarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Elektrikçi ekipmanlarıyla kontrol sağlanarak durum tespiti sağlanarak sorunlar giderilecektir. Çözüm sağlanmasıyla birlikte olası maddi ve cihaz kaybını engellemiş olacaksınız.
WhatsApp icon
Whatsapp'tan Ara
-
Phone icon
Telefonla Ara